👈 فروشگاه فایل 👉

ماهیت خشونت خانوادگی و نظریه های مواجهه با خشونت بین والدین

ارتباط با ما

... دانلود ...

ماهیت خشونت خانوادگی و نظریه های مواجهه با خشونت بین والدین

هدف از این تحقیق ماهیت خشونت خانوادگی و تشریح نظریه های مربوط به مواجهه با خشونت بین والدین می باشد.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

35

حجم

209/704 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

هدف از این تحقیق ماهیت خشونت خانوادگی و تشریح نظریه های مربوط به مواجهه با خشونت بین والدین می باشد.

خشونت خانوادگی در تمام فرهنگ ها، جوامع، نژادها، طبقات، مذاهب و در میان مردان و زنان به مشاهده می‏رسد، ولی نوع رفتار خشونت آمیز و زمینه بروز این رفتار در جوامع مختلف، متفاوت است. بنابر آمار جهانی حدود ۹۰ درصد از قربانیان خشونت خانگی زنان و حدود ۱۰ درصد مردان هستند  با این حال، مقایسه‏ی گذرا میان جوامع مدرن و جوامع سنتی یا در حال گذار از سنت به مدرنیته، نشان دهنده این است که خشونت در میان خانواده‏‏های جوامع سنتی پررنگ تر بوده و پیش زمینه‏‏های فرهنگی و اجتماعی در توجیه رفتار خشونت آمیز و گاه پنهان نگه داشتن آن نوع برخورد با خشونت و مشکلات مرتبط با آن را غامض تر ساخته است(کاپلان و سادوک،  2003 ترجمه پورافکاری،1383). 

پژوهش‏‏های جامعه شناسی و روان شناسی عوامل گوناگونی را در بروز رفتار خشونت آمیز در خانواده دخیل دانسته اند، که به تعدادی ازعمده ترین آن‏ها دراین جا اشاره می‏شود. 

فرهنگ و اجتماع: 

نوع نگاه به زن در جوامع مدرن و جوامع سنتی واضحاً متفاوت است. در حالی که در جوامع مدرن تلاش زیادی برای دستیابی زنان به حقوق شان صورت گرفته و نوع نگاه به تدریج انسانی تر گشته، نوع نگاه مردسالارانه و نوع رویکرد استوار بر استبداد هنوز در جوامع سنتی به قوت خود باقی ست. توانمندی این طرز تفکر، به رسوم شکل بخشیده است که به زن به عنوان “جنس دوم” و در مواردی دارایی مرد می‏نگرد ازدواج‏‏های اجباری، ازدواج‏‏های قبل از وقت و موارد مشابه دیگر ریشه در این نوع طرز فکر دارند(بختیاری و همکاران،1382). 

اقتصاد: 

از منظر دین و حتی رسوم جامعه، فراهم کردن تسهیلات مادی و دادن نفقه بر دوش مرد است. مرد، به‏عنوان سرپرست خانواده در یک جامعه سنتی، ملزم به برآورده کردن نیاز‏های اقتصادی خانواده است. حتی فقه اسلامی به زن اجازه داده است تا در صورتی که نخواهد در بیرون از منزل شغلی داشته باشد و یا حتی اگر میل نداشته باشد، می‏تواند به طفلش شیر ندهد و در این گونه موارد، شوهر باید شیر را از جای دیگر فراهم کند. ولی، احتمال داده می‏شود که چنین رویکردی وابستگی زن و فرزندانش را به شوهر بیشتر کرده و حتی در محدود کردن سهم وی در اجتماع نیز تاثیر گذار باشد. البته فمینیست‏ها به این موضوع،که به تفاوت تاریخی زن و مرد تاکید دارد، توجه بیشتری نشان داده اند. به باور پیروان این دیدگاه، ساختار روابط اجتماعی، سلطه مرد را به ‌دلیل نان‌آور بودن تشدید می‏کند. آن‏ها می‏گویند در صورت تغییر این روابط، می‌توان خشونت و سایر شکل‌‏های اعمال زور را کاهش داد. یکی از این راهکارها، استقلال مالی زن و اشتغال اوست (هلیگارد ، ترجمه گنجی، 1380). 

.

.

.

فهرست مطالب

2-1- پیشینه نظری    8

2-1-1- خشونت:    8

2-1-1-1- تعریف خشونت:    9

2-1-1-2-انواع خشونت:    9

خشونت مستقیم:    9

خشونت  جنسی:    10

خشونت روانی:    10

خشونت غیر مستقیم:    10

خشونت غیر مستقیم به دو نوع است:    10

خشونت کلتوری:    11

خشونت ساختاری یا سازماندهی شده:    11

خشونت خانوادگی    11

2-1-1-3- پیش زمینه ها:    12

2-1-1-4- عوامل:    15

2-1-1-5- چارچوب نظری    18

2-1-1-6- چهارچوب نظری‌ مواجهه با خشونت جسمی بین والدین    19

2-1-1-7- نظریه‌‏های مربوط به مواجهه با خشونت بین والدین    20

نظریه فشار روانی بعد از ضربه‌    20

نقش خانواده‏ها در شخصیت فرزندان    22

يشينه تحقيقاتي 

پيشينه داخلی

پيشينه خارجی 

منابع و مآخذ

منابع فارسی    

منابع انگلیسی

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری و پیشینه تحقیق داخلی و خارجی خلاقیت 56 صفحه بررسی عوامل اجتماعی موثر بر روابط فرازناشویی پاورپوینت فصل چهاردهم کتاب تئوری حسابداری (جلد دوم) دکتر شباهنگ با موضوع قراردادهای اجاره بررسی رابطه بین جهت گیری مذهبی و کیفیت زندگی با رضایت زناشویی پاورپوینت معرفی دیوان عدالت اداری