👈 فروشگاه فایل 👉

ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه

ارتباط با ما

... دانلود ...

ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه

هدف از این مقاله ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه بررسی خواهد شد

مشخصات فایل

تعداد صفحات

40

حجم

50/464 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

با افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ، مسکن به عنوان یک نیاز اولیه مطرح شده و افرادی به صورت حرفه‌ای و بعضاً در قالب شخص حقوقی دست‌اندرکار ساخت‌وساز آن شده‌اند. به تبع آن، معاملات و روابط حقوقی با موضوع مسکن رواج یافته، که «قرارداد پیش‌فروش ساختمان» از عمده‌ترین آن‌ها است.

در این قرارداد پیش‌فروشنده(سازنده) تعهد می‌کند، ساختمانی را مطابق با اوصاف قرارداد و در مهلت معین شده، در مقابل ثمنی که به طور اقساط از پیش‌خریدار می‌گیرد، ساخته و به او تحویل دهد. پیرامون ماهیت این قرارداد در فقه به صورت مستقل و مشخص بحث نشده است اما حقوق‌دانان تا حدودی به آن پرداخته‌اند. 

این قرارداد در مواردی خاص در قالب هیچ‌یک از عقود معین مشابه با آن، جای نگرفته و تحت عنوان «قراردادهای خصوصی موضوع ماده 10 قانون مدنی» قابل طرح می‌باشد. با این حساب این قرارداد طبق اصل حاکمیت اراده و آزادی قراردادها و بر مبنای ماده 10 قانون مدنی اعتبار یافته و الزام‌آور تلقی می‌شود.

ضمن این‌که پاره‌ای از حقوق‌دانان این قرارداد را تحت عناوین دیگری چون «تعهد به بیع» ذیل ماده 10 قانون مدنی جای داده‌اند، که در زبان عرف معاملات و محاکم دادگستری همان «قول‌نامه» است. انعقاد این قرارداد به صورت بیع معلق که ملکیت، معلق بر وجود باشد، نیز از نظر نظام حقوقی ایران بلااشکال خواهد بود. این مقاله بر آن است، تا ماهیت این قرارداد را کشف نموده به همین منظور آن را با قراردادهای مختلف اعم از معین و یا نامعین مقایسه نماید. 

فهرست مطالب

ماهیت قرارداد پیش‌فروش ساختمان در حقوق ایران و فقه امامیه

چکیده

کلیدواژه‌ها

مقدمه

عقود معین مشابه

 بیع

1. کلی فی‌الذمه:

. کلی در معین

. عین معین:

 عقد استصناع:

1.2.            شرکت

     قرارداد‌های خصوصی(موضوع ماده 10 ق.م)

نتیجه‌گیری

منابع

منابع فارسی

منابع عربی

👇محصولات تصادفی👇

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوشمندسازی مدارس 50 صفحه فصل دوم پایان نامه راهبردهای مقابله ای پایان نامه کارشناسی رشته نفت با عنوان تاریخچه پیدایش و بهره‌برداری نفت در ایران دانلود پاورپوینت آهک پاورپوینت کاویتاسیون در پمپ