👈 فروشگاه فایل 👉

مبانی نظری و پیشینه تحقیق دانش آموزان تيزهوش 71 صفحه

ارتباط با ما

... دانلود ...

مبانی نظری و پیشینه تحقیق دانش آموزان تيزهوش 71 صفحه

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق دانش آموزان تيزهوش که در آن به بررسی (چارچوب) ادبیات نظری و پیشینه نظری پژوهش در تحقیقات داخلی و خارجی می پردازیم.

مشخصات فایل

تعداد صفحات

71

حجم

71/649 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

این نوشتار مبانی نظری و پیشینه تحقیق دانش آموزان تيزهوش قابل ویرایش با فرمت ورد doc بصورت جامع و کامل می باشد. در بخش اول (چارچوب) ادبیات نظری دانش آموزان تيزهوش تشریح می شود و در بخش دوم پیشینه نظری تحقیق دانش آموزان تيزهوش در پژوهش های داخلی و خارجی مورد بررسی قرار می گیرد. 

الف- تعریف نظری دانش آموزان تيزهوش

کودکان و نوجواناني که داراي توان بالقوه اي براي دستيابي به سطوح بالاتري از موفقيت و پيشرفت در مقايسه با ديگر همسالان خود با تجربه هاي فردي و تحصيلي مشابه مي باشند(گالاگر، 2000). طبق طبقه بندي وکسلر، نمرات اين افراد در آزمون هاي استاندارد هوشي 2 «انحراف معيار» بالاتر ازميانگين در منحني نرمال مي باشد واين افراد 2/2 درصد از کل جامعه را تشکيل مي دهند. 

ب- تعريف عملياتي دانش آموزان تيزهوش 

در این پژوهش منظور از تیزهوش فردی است که در مدارس تیز هوشان درس می خواند و یا نمره ی هوشبهر بالای 120 را در آزمون هوش ریون پیشرفته کسب کرده باشد. 

دريک پژوهش تقوي و نظربلند(1380) بر روي نمونه اي از شيراز، بهداشت رواني دانش آموزان تيزهوش و عادي را با به کارگيري فرم 28 سئوالي پرسش نامه سلامت عمومي (GHQ-28) مورد مقايسه قراردادند. نتايج اين پژوهش نشان داد که دانش آموزان تيزهوش به طور معناداري از سلامت رواني بهتري نسبت به دانش آموزان عادي برخوردارند. به علاوه دختران مدارس تيزهوشان از دختران عادي و پسران مدارس تيزهوشان از دختران مدارس تيزهوشان در وضعيت سلامت رواني بهتري قراردارند. 

    عارفي و جلالي (1388) در تحققي به مقایسه خود تنظیمی در دانش آموزان تیز هوش و عادی و نقش پیش بینی کنندگی ابعاد برای عملکرد تحصیلی دانش آموزان شهر شیراز پرداخته اند و  متغيرهاي باورهاي انگيزشي از جمله اضطراب امتحان را در دو گروه دانش آموزان تيزهوش و عادي مورد مقايسه قرار دادند. نمونه آماري اين پژوهش 84 دانش آموز از مدارس تيزهوشان و 82 دانش آموز از مدارس عادي شهر شيراز بود، که به روش نمونه گیری خوشه ای طبقه بندی شده به دست آمد. نتایج به دست آمده در این پژوهش نشان داد که دانش آموزان عادی اضطراب امتحان کمتری نسبت به دانش آموزان تیز هوش دارند.  بين دو گروه دانش آموزان تيزهوشان و عادي از نظر باورهاي انگيزشي و راهبردهاي يادگيري خودگرداني، تفاوت معنی دار وجود دارد و دانش آموزان تیز هوش در مولفه راهبردهای شناختی میانگین کمتری نسبت به دانش آموزان عادی کسب کرده اند ولی در مولفه راهبردهای فرا شناختی میانگین بالاتری به دست آورده اند.

فهرست مطالب

تعریف نظری دانش آموزان تيزهوش

تعریف عملیاتی دانش آموزان تيزهوش

فصل دوم چارچوب نظری و پیشینه پژوهش دانش آموزان تيزهوش 

گفتار اول: تيزهوشي    7

چند تعريف از استعداد (تيزهوشي)    7

تاريخچه ي تيزهوشي و بااستعدادي    8

خصوصيات و ويژگي هاي مرتبط با افراد با استعداد    11

جدول (2-1) مقايسه دانش آموزان خوب و دانش آموزان با استعداد(زابوس،1989، صفحه 98)    12

تيز هوشي در اقليت هاي نژادي و دختران    14

تاب آوری (رزيلنسي) در تيزهوشان    14

تناقضات مربوط به ارائه آموزش خاص براي افراد با استعداد و تيزهوش    16

نظریه های جاري در مورد هوش، استعداد و برنامه ريزي آموزشي    22

اثر برنامه هاي مختلف بر دانش آموزان با استعداد    26

جدول (2-2) مزايا و معايب برنامه هاي مختلف براي افراد با استعداد(دلکورت و همکاران، 1994، صفحه 49)    30

گفتار دوم: پیشینه پژوهش    33

تحقیقات انجام شده در خارج از کشور    33

تحقيقات  انجام شده ی داخلي    36

منابع    47

👇محصولات تصادفی👇

پرسشنامه تاثیر فرهنگ سازمانی بر عملکردهای شغلی کارکنان بانک ملی شهر اراک از طریق فرآیند دانش ساختار و سازمان فایلهای AVI و نحوه تغییر آنها با برنامه نویسی حل تمرین تحلیلی فصل دوم – سوال 160 استاتیک مریام (ویرایش ششم) در نرم افزار آباکیوس (همراه با فایل آباکیوس )آموزش تصویری به صورت کامل و گام به گام مقاله ترجمه شده بهینه سازی و هماهنگ سازی در زنجیره تأمین با به کارگیری قرارداد تسهیم بر درآمد و سطح خدمت با تقاضا و عرضه غیر قطعی پاورپوینت آشنایی با بازاريابي تك به تك