👈 فروشگاه فایل 👉

ساختمان و نحوه عمل آنزیم نیتروژناز

ارتباط با ما

... دانلود ...

ساختمان و نحوه عمل آنزیم نیتروژناز

نیتروژناز، آنزیم میکروبی است که مسوول تثبیت نیتروژن د رخاک می باشد این عمل نیتروژن را برای گیاهان و دیگر موجودات عالی تر قابل استفاده می کند هرساله میکرو ارگانیسم ها 8 10 تن نیتروژن را از اتمسفر بصورت آمونیاک وارد خاک می کنند

مشخصات فایل

تعداد صفحات

39

حجم

0/379 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

doc

توضیحات کامل

ساختمان و نحوه عمل آنزیم نیتروژناز

چکیده:

نیتروژناز، آنزیم میکروبی است که مسوول تثبیت نیتروژن د رخاک می باشد. این عمل نیتروژن را برای گیاهان و دیگر موجودات عالی تر قابل استفاده می کند. هرساله میکرو ارگانیسم ها 8 10 تن نیتروژن را از اتمسفر بصورت آمونیاک وارد خاک می کنند (3 ).  این میکروارگانیسم ها به دو صورت آزاد و همزیست با ریشه گیاهان Legum در خاک وجود دارند. آمونیاک یا یون های آمونیوم در خاک می توانند توسط گیاهان و دیگر موجودات مصرف شده و در ساختمان اسیدهای آمینه و سایر ترکیبات دارای نیتروژن وارد شوند.

البته بدنبال تثبیت نیتروژن توسط آنزیم نیتروژناز، آمونیاک حاصله توسط میکروارگانیسم های دیگر و طی عمل نیتریفیکاسیون ابتدا به نیتریت و سپس به نیترات تبدیل می شود. این فرایند در خاک از اهمیت به سزایی برخوردار است زیرا منجر به تغییر بار از مثبت به منفی می گردد و در نتیجه این یون های منفی از ذرات خاک دارای بار منفی جدا شده و آزادانه و به صورت محلول در خاک درمی آیند و در نتیجه به راحتی توسط گیاهان جذب شده و به مصرف می رسند.نیتروژناز یک متالوآنزیم چندجزئی می باشد که از نظر ساختاری دارای سه ایزوزیم Mo- نیتروژناز، V- نیتروژناز و Fe- نیتروژناز است که در ادامه ی مطلب ساختار و عملکرد و تفاوت میان آنها، ژن های کدکننده این آنزیم ها، عملکرد و تنظیم عملکرد آنها را شرح خواهیم داد.

کلمات کلیدی:

آنزیم میکروبی

آنزیم نیتروژناز

تثبیت نیتروژن د رخاک

مراحل مکانیسم نیتروژناز

لیسیتین

دانشمندان دریافته اند که نوعی پروتئین گیاهی مشخص که فیتوهماگلوتیمین نامیده می شود، توان چسبیدن به سلول های قرمز خونی و همچنین التیام بخشی آن ها را نیز دارد. فیتوهماگلوتیمین برای بسیاری از انواع دیگر حیوانات نیز الزامی است. این پروتئین در گیاهان ، خصوصاً از خانواده  سبزی های خوردنی و بنشن بسیار فراوان دیده می شود .

همچنین می توان به وجود این پروتئین در بسیاری از بی مهره گان اشاره کرد.اولین باری که هموگلوتینین کشف شد، Concanavalin و دانه کرچک در آن وجود بود.مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد و بسیاری دیگر از پروتئین های گیاهی و حیوانی که قابلیت چسبیدن به سطح سلول را دارند لیسیتین نامیده می شوند چرا که  این دسته از پروتئین ها به گروه های کربوهیدرات مشخص و ویژه ای در سطح سلول می چسبند. عقیده بر این است که لیسیتین بر روی سطح سلول گیاهی مستقر است. لیسیتین گیاهان و بی مهره گان به صورت پروتئین تدافعی برای حفاظت از سازواره و ارگانیسم آن ها که فاقد سیستم ایمنی هستند، ظاهر می شود.

فهرست

1- لیسیتین ........................ 5

1-1- Trifolin A...............5

1-2- Noduline................6

2- ساختار و عملکرد نیتروژناز.......9

2-1- فرآیند تهیه آمونیاک توسط آنزیم نیتروژناز.........9

2-2- پروتئین های تشکیل دهنده نیتروژناز.................10

2-3- مکانیسم تثبیت نیتروژن و عمل هیدروژنیزه شدن.........................................11

3- تولید سلول های E.coli از طریق نیتروژناز........................12

3-1- Molybdoferredoxin..................................12

3-2- Azoferredoxin.............................................13

3-3- پروتئین های تثبیت نیتروژن................................14

3-4- ترتیب آرایش ژن های  K.pneumoniae.......15

4- مکانیسم عمل نیتروژناز........16

5- محصولات عمل نیتروژناز......17

5-1- میزان تولید انرژی در واکنش نیتروژناز.............17

6- مراحل مکانیسم نیتروژناز.......18

7- الکترون دهنده ها و آنزیم نیتروژناز......................................20

8- واژه نامه .................................21

👇محصولات تصادفی👇

ماهیت و علائم استرس و انواع استرس از لحاظ پیامدهای آن پروپوزال زمانبندی کارهای فوری در رایانش ابری با الگوریتم ICA نقاط ضعف و قوت قانون مجازات جدید نسبت به قانون قدیم در خصوص قتل به اعتقاد مهدورالدم  پاورپوینت صندوقهای سرمایه گذاری مشترک پاورپوینت قولنامه چيست